..Fituk KesesÜ..

sabah saatin dördünde yüzümü yıkarken, kendimi gülümserken buldum aynada.. unuttum aklımdakini, kendimle göz göze geldiğim anda.. bir an durdu sanki dünya.. bakakaldım gözlerimin altına.. gözlerimin uç başındaki kırışıklığa.. sonra gözlerim sakalımdaki beyazlara takıldı.. sanırım düğmeye basmıştı artık biri, ilk adımlarımı atıyordum yaşlılığa..

değiştiğimi fark ettim. durulduğumu.. sakinleştiğimi.. bazalim dinginleşirken, tersimin hızlandığını gördüm düşünürken.. barutumu tasarruflu kullanıyor gibiyim.. yine de aniden patlayıveriyor içim tetiği çekenin elinde.. tetik boşluğunun süresi uzamış olsa da, namlunun ucundaki zorlarsa şansını; çıkartabiliyor hala içimdeki zehiri..

ne kadar pişmansan, o kadar yaşlısın bana göre.. düşündükçe kendimce anlamlar buluyorum yaşadığım gerçekliğe.. sanırım; insan olarak doğmuyoruz.. iki göz iki kulak, iki kol iki bacak takılmış gövdemize.. ama insan olmak nasip olmuyor herkese.. insanlık dediğin, öğrenilen/ kazanılan bir zanaat zannımca.. belki de o yüzden sevdim hep yaşlılarla muhabbetti.. muhabbet değil, belki onların kalbindeki işçilikti sevdiğim..

yine bir nöbet güncesi, yaşlı bir amcanın kasığında sıkışıvermiş fıtık kesesi.. “evladım” dedi “beş kez ameliyat oldum, üçü sağdan ikisi sol yanımdan. tekrarlayıveriyor sürekli”.. 84 yaşında sırtında odun taşırmış amca, tekrarlamamasının var mı imkanı? “hallederiz merak etme sen” dedim.. ne oğlu geldi, ne gelini.. çıktık ameliyattan baktım asansörün önünde bekliyor yaşlı bir teyze, elinde bir çift erkek ayakkabısı ile..

hep beraber bindik asansöre, amca sedyede, teyze sedyenin baş ucunda.. teyzenin eli amcanın omuzunda.. “Bekir!” dedi “Bekir, eyü müsün?” bizi zorla duyan amca çevirip başını, öptü teyzenin elini “Ben eyüyüm hanum, sen necesün?” üç cümle etmediler ama üç hayatlık bakıştılar.. dönüp bana baktı teyze, “iyi geçti teyze ameliyat, bir sıkıntı olmaz inşallah” dedim.. “sen ettün de, gerüsünü hüdaa biluu evlat” dedi.. sustum.. “nerelisin teyze sen?” dedim, “Aslen Gastamonu ammma alibeyköyde oturuyoz simcik” dedi.. “şimdi bildum teyze” dedim.. nasıl içten dediysem,  teyze kaldırıp başını “kimlerdensun sen?” dedi.. güldüm.. elim teyzenin omuzunda..

nöbet ertesi, cumartesi sabahı,  amcanın odasına girdik hep beraber.. teyze ayağa kalktı “ben çukayum da siz gonuşuverin gayri” dedi.. gülümsedim.. amca yine bizi duymadı.. çağırdık teyzeyi, ne sorduysak, cevabı ona söyledi.. teyze aynı zamanda tercümanı olmuş amcanın.. gülümsedim.. amca bir şeyler söyledi, bu sefer biz anlamadık.. döndüm teyzeye baktım ne soruyor gibisinden;  “yerünüz yoksa biz eyüyüz gidelum, başgasunu yaturuverün” demiş amca.. gülümsedim.. “yok amca, sen biraz daha kal” dedim..

eski el emeği, göz nuru dokuma halılar bulunmuyor artık.. her yer makina halısı.. eski yemekler deseniz, hamburgerin bile kendine has bir tarihi var artık derim.. sanırım, insanlar da eskiyor.. ve artık gerçek azınlık, eski insanlardan oluşuyor.. 84 yaşında bir kere offf! bile demeyen bir adam.. elinde kocasının ayakkabılarıyla ameliyathanenin önünde bekleyen bir kadın.. öyle ki kendi aralarında bizim anlamadığımız bir dil bile geliştirmişler.. sonra düşündüm.. düşündüm.. düşündüm.. biz nasıl anlayabiliriz ki onları dedim? kendi kendime.. o insan işçiliğini.. o emeği.. o duruluğu.. o doğallığı.. asıl kanserojen olan, gıdalardaki katkı maddeleri değil bence.. mayası değişmiş insanlığın.. asıl kanserojen olan madde insandır bana göre.. hiç kimse suç bulmasın yumurtanın sarısına, kolanın asitine..

teyzenin başını kaldırıp “sen kümlerdensün?” deyişi geldi aklıma.. gülümsedim.. gülümserken yakaladım kendimi aynada.. gözüm takıldı kirpiğimden doğan kırışıklığa.. biri düğmeye basmıştı artık.. ilk adımlarımı atıyordum yaşlılığa.. gülümsedim.. bunun adı kırışıklık değil, dedim.. bunun adı olsa olsa, insanlık ilmiği olur dedim.. asıl şimdi başlıyor insanlık.. hem de saat sabahın dördünde..

yaşlılık

(3) yorum

  3 kişi yorum yapmış

  • Mehtap - Gravatar Mehtap February 1, 2016

   Tesadüfen denk geldim blogunuza, bu yazınıza.. bugünlerdeki ruh halim midir sözcüklerinizi “ben”leştiren bilmiyorum.. ama sevdim.. ve takdir ettim anlatımınızı da bu güzel hikayeyi paylaşmanızı da..

  • PERİHAN - Gravatar PERİHAN February 4, 2016

   Fituk kesesü 100 puan çok doğal halkın içinden biri yaşadığımız şeyler .burda dikatimi çeken sizin insanlığınıza nazar deymesin maşallah inşallah yazarlığınızda ve kutsal mesleğinizde çok başarılı olursunuz.Ali yardımcınız olsun size yön versin

  • Gulcin - Gravatar Gulcin February 18, 2016

   Tesadufen blogunuza denk geldim kaleminiz cok guzel insanlik ilmegi harika umarim yazmaya devam

  yorum yazabilirsiniz:

  Yorum Kuralları: Basit XHTML kodları kullanabilirsiniz (a href, strong, em, code). Yeni satır ve paragraflar otomatik olarak yaratılır. e-Posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  XHTML: Şu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

  "*" ile işaretlenmiş alanlar boş bırakılamaz.

  *