..SanmaM..

Yıllar sonra piyanonun başına geçmek gibi bir şey bu yaptığım.. yüksek bir yerden baş aşağı sarkmak gibi.. adımını attığın hatıradan, aklındaki ses çıkacak mı diye duraksıyorsun bir an.. koskoca bir sen düşünüyorsun, dizlerinin üstünde fısıldayan.. istiyorsun ki aklındaki gibi ağlasın bastığın her kelime.. elini batırıp bir küp boyaya, geleceğini çizmek istiyorsun hayatındaki hayvanın alnına.. hadi bırak her şeyi.. bırak da yeniden açılsın pandora.. çoğalsın şölen.. çağlasın göz yaşların.. daha önce hiç kimsenin ağlamadığı gibi ağlamalısın.. kolay mı, yıllar sonra kendine sarılmış; yıllar sonra aradığın şehrin koynunda yatmışsın.. söylesene: nasıl olur da herkesten fazla yanılırsın?

ingilizce’de kürtçe ne demek? dağ ne demek mesela.. artos ne demek.. sen sürünün yolda çıkardığı tozu bilir misin? peki ya ahıra dönen koyunun beşik gibi sallanan memesini? yayla dediğin zaman bildiğin bütün yeşilleri unut.. bana sessizce gevaş’ı çizebilir misin? yol nedir bilir misin? senin o bildiğin maviler, biraz fazla karışmış.. sen aklında biriktirdikçe onları, eşiği aşamamış, koyulaşmışlar.. akıtmamışsın hiç mavini, öylece kalakalmışlar.. aklımdaki boğaz mavisini biraz açabilir misin?

gördüğün üzere, sadece yaşlanmakla kalmadım; gençleştim biraz da.. artık daha iyi saklandığımı düşünüyorum kelimelerin arkasına.. biliyorsun, hep kendimi çok sevdiğim için geliyor bunlar başıma.. kendimsiz olamadığımdan.. kendimsizliğe dayanamadığımdan.. kendime olan bağlılığımdan.. doğru dürüst aldatamadığımdan.. kendine bağımlı insanların en dürüstü olduğumdan belki de.. unutmadan şunu da söylemeliyim sana: insan sadece kendine dürüst olmalı aslında.. çünkü kendinden başka herkesin yalan olduğunu anlıyorsun, bir an yalnız kaldığında..

“her yetenek yanında kamçısıyla gelirmiş”.. anlayacağın sevgili tanrımız kullarına hiç bir şeyi karşılıksız vermemiş.. en yetenekli olanımız, en çok kamçılanacak olanımızmış.. öyle ki; kamçılandıkça sivrilttiğin acıların, yumruğunu göğsüne dayadığında serinletecekmiş kanını.. düşünsene; henüz ikindi olmadan biten rakını.. hangi derdi meze ettiysen artık kendine, duymak nasip olmamış akşam ezanını..

şimdi sen, bir birinden bu kadar bağımsız cümlenin bir arada ne işi var diyeceksin bana.. hiç bir şey anlamadım diyeceksin.. vaktin olsa tek tek soracaksın.. tek tek cevap vermek yerine; ne işin var senin benim yanımda diye cevap vereceğim sana.. biz bir bütünüz diyeceksin.. nefesinden vakit artarsa tek tek soracağım sana seni.. kendini bu kadar seven bir adamı, kendine nasıl kilitlediğini? söylesene, günü geldiğinde kendim bu esareti affeder mi?

sanmam.. herkesi affedebilirsin de, unutmazsın kendine yaptığın ihaneti..

 

 

 

(0) yorum

  henüz yorum yapılmamış.

  yorum yazabilirsiniz:

  Yorum Kuralları: Basit XHTML kodları kullanabilirsiniz (a href, strong, em, code). Yeni satır ve paragraflar otomatik olarak yaratılır. e-Posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  XHTML: Şu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

  "*" ile işaretlenmiş alanlar boş bırakılamaz.

  *